Akcja Żonkile 2021.

W dniu dzisiejszym, przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, uczniowie klas VI – VIII wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”, zainicjowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Corocznie kampania przebiega pod hasłem „ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ”. Akcję Żonkile wspierają w tym roku także jej nowi ambasadorzy i ambasadorki: Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł.

 

Młodzież po krótkim wykładzie dotyczącym powstania w getcie warszawskim uczestniczyła w projekcji filmu. Uczniowie klas VI obejrzeli film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Dla uczniów i uczennic klas VII – VIII szkół podstawowych powstał film „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce „youtuberskiej” opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. Filmy uzupełniły karty pracy, które mogliśmy wykorzystać w ramach zajęć. Uczniowie wykonali także papierowe żonkile, symbol pamięci i szacunku dla bohaterów zrywu w getcie warszawskim. Ta przypinka po rozłożeniu staje się żółtą gwiazdą Dawida – znaku, który Niemcy kazali nosić Żydom podczas wojny. Wtedy to był znak hańby. Teraz jest to znak pamięci i dumy. Żonkil zaś stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Joanna Marcjanik

 

Materiał wykorzystany w zajęciach:

https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-szkoly-biblioteki-instytucje?fbclid=IwAR2bpHnJD02ycYEAmZEd7TV0ADB8NGnWreE853A2NAiYQJM7BRaSESalmRg