Dawne obrzędy i zwyczaje wielkanocne w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie 🐣

Uczniowie z klasy 1B i 3A uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych, podczas których dowiedzieli się, jak wyglądały dawne zwyczaje i obrzędy związane ze Świętami Wielkanocnymi. Jakie zasady obowiązywały w Wielkim Poście, jak obchodzono Wielki Tydzień, czym barwiono pisanki, na czym polegało chodzenie po smaganiu, co to był gaik – maik czy śmigusowo – dyngusowy kurek. Można było też usłyszeć dźwięk, jaki wydaje kołatka. W drugiej części warsztatów dzieci wykonały ozdobę wielkanocną – kurki.
Kolejną atrakcją wycieczki było zwiedzanie Zamku Kapituły Warmińskiej. Dzieci z ciekawością obejrzały wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi i wnętrza pomieszczeń, w których mieszkał słynny Polak. Pełni wrażeń wróciliśmy do domów, planując w myślach kolejny wspólny wyjazd…
                                                                                                                                                                            Jolanta Wiśniewska                                                                                                                                                                                             Dorota Kosińska