Kwiecień – Miesiąc Pamięci Narodowej

Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium” Józef Piłsudski             

Przeszłość historyczna narodu to losy wielu pokoleń, które składają się na wspólnotę wartości. To podstawa naszej tożsamości, dlatego tak ważna jest pamięć o minionych dziejach. Droga, którą kroczył naród polski w dążeniu do niezależności i wolności była, już od początków państwowości polskiej, bardzo zawiła i naznaczona licznymi trudnościami.

Kwiecień to miesiąc pamięci narodowej. W tym wiosennym miesiącu miało miejsce wiele ważnych, często dramatycznych wydarzeń z historii Polski. Należy o nich pamiętać i oddać hołd bohaterom, ginącym za wolność i niepodległość Polski. Ten czas przywodzi na myśl wojenną okupację, deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu, tragedię polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu, Kozielsku Ostaszkowie i w innych miejscach, jak też bohaterskich powstańców getta warszawskiego. W tym miesiącu obchodzimy również rocznicę chrztu Polski, który zapoczątkował państwowość naszego kraju. Z wydarzeń XXI wieku  wspominamy śmierć papieża Jana Pawła II oraz katastrofę smoleńską. Pamiętajmy o bohaterach i wybitnych Polakach.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Opracował Adam Gorzka.