Świetliczaki z ,,Dwójki” świecą przykładem! / Світлячки з «Двоє» яскраві приклад!

Zgodnie z art. 11 ustawy ,,Prawo o ruchu drogowym” każda osoba poruszająca się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych. Z tego nakazu zwolnieni są poruszający się o tej porze po chodniku lub w strefie zamieszkania. Odblaski muszą również nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Mimo, że przepisy nie nakazują używania ich w mieście to warto je nosić, gdyż znacząco poprawiają widoczność.
W związku z powyższym w grudniu ub.r. odbyły się zajęcia świetlicowe, na których przypomniano uczniom o bezpiecznym poruszaniu się po drodze oraz uświadomiono im konieczność korzystania z elementów odblaskowych.
W praktycznej części zajęć uczniowie wykonali odblaski. Niezbędne materiały do ich przygotowania pozyskała p. Małgorzata Rydzewska. Mamy nadzieję, że własnoręcznie wykonane elementy odblaskowe zachęcą uczniów do ich noszenia oraz przyczynią się do dbania o bezpieczeństwo swoje oraz innych na drodze.
 
Відповідно до ст. 11 ПДР кожна особа, яка рухається дорогою поза населеним пунктом після настання сутінків, зобов’язана використовувати світловідбиваючі елементи. Від цього розпорядження звільняються люди, які в цей час рухаються тротуаром або прибудинковою територією. Світловідбивачі також повинні мати пішоходи, які рухаються узбіччям на велосипеді, скутері, мотоциклі чи дитячому візку. Хоча правила не вимагають їх використання в місті, носити їх варто, адже вони значно покращують видимість.
У зв’язку з викладеним у грудні ц.р У загальній кімнаті були проведені заняття, під час яких учням нагадали про безпечний рух на дорозі та ознайомили з необхідністю використання світловідбивних елементів.
У практичній частині уроку учні виконали рефлексії. Малгожата Ридзевська отримала необхідні матеріали для їх підготовки. Сподіваємося, що власноруч виготовлені світловідбивні елементи спонукатимуть учнів до їх носіння та сприятимуть подбанню про свою та чужу безпеку на дорозі.