Szkoła jest miejscem, w którym wspólnie spędzony czas jednoczy wszystkich uczniów. / Школа – це місце, де спільне проведення часу об’єднує всіх учнів.

Szkoła to również tradycje i obrzędowość, poczucie wspólnoty. A dzieje się tak między innymi za przyczyną obchodzonych przez społeczność uczniowską uroczystości. Jedną z nich jest Święto Szkoły.
Z tej okazji, w środę 14 września uczniowie „Dwójki” uczestniczyli w warsztatach historycznych, plastycznych i literackich, które dały naszym dzieciom możliwość pokazania swoich umiejętności i zainteresowań. Celem zorganizowanych zajęć było przybliżenie historii utworzenia i działalności szkoły, a także życia i twórczości jej patrona Michała Kajki. W holu naszej szkoły podziwiać można było prace plastyczne przedstawiające postać patrona, wieszcza ludu mazurskiego. Tegoroczne obchody po raz kolejny pokazały, że szkoła to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale prawdziwa kuźnia talentów, gdyż każdy ma tutaj szansę na rozwój i pokazanie swoich zdolności. Rangę święta młodzież podkreśliła strojami galowymi.
Joanna Marcjanik
PS. Od p. Anny Wołojewicz: „Maluszki, 3-latki z okazji naszego święta układały kolorowe obrazki dla wszystkich nauczycieli i uczniów”.
 
Школа – це також традиції та ритуали, почуття спільності. Це, в тому числі, пов’язано з урочистостями, які відзначає студентська спільнота. Один із них – День школи.
З цієї нагоди у середу, 14 вересня, учні «Двійки» взяли участь в історичних, мистецьких та літературних майстер-класах, які дали змогу нашим дітям проявити свої вміння та інтереси. Метою організованих заходів було представити історію заснування та діяльності школи, а також життя та діяльність її патрона Міхала Кайки. У холі нашої школи можна було помилуватися художніми роботами, на яких зображена постать мецената, барда мазурського народу. Цьогорічні урочистості вкотре показали, що школа – це не лише місце здобуття знань, а справжня кузня талантів, адже тут кожен має шанс розвиватися та проявляти свої здібності. Важливість святої молоді підкреслювалася святковими костюмами.
Йоанна Марцянік
PS. Від пані Анни Волоєвич: «Малі, 3-річні діти, з нагоди нашого свята влаштували кольорові малюнки для всіх вчителів та учнів».