Uczniowie „Dwójki” uczcili Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od chwili ustanowienia w 2011 roku przez Sejm RP dnia upamiętniającego Żołnierzy Niezłomnych, wiedza o podziemiu antykomunistycznym staje się coraz bardziej powszechna. Corocznie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Niestety ze względu na sytuację epidemiczną termin biegu został przełożony na 16 maja, a tegoroczne szkolne obchody musiały zmienić swoją formułę.

Podczas warsztatów on – line uczniowie zdobywali i pogłębiali wiedzę historyczną o działalności konspiracyjnej Niezłomnych – tworzeniu podziemnych organizacji, których celem był opór przeciw okupantom, obrona ludności cywilnej przed okrucieństwem Niemców i Rosjan oraz przygotowywanie się do walki, która miała przynieść upragnioną wolność. Dokumentalne zdjęcia i wspomnienia ukazane w etiudach filmowych Instytutu Pamięci Narodowe oraz Polskiego Radia, przywołały tragiczny los wielu żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Szczególną uwagę poświęcono nastoletniej Danucie Siedzikównie „Ince”, Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi” oraz Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi pseudonim „Rój”. Uczniowie uczestniczący w warsztatach wykonali prace plastyczne przedstawiające portrety Niezłomnych, przygotowali portfolia i prezentacje multimedialne. Grupa uczniów stanęła także na linii startu wirtualnego biegu na dystansie 1963 m, co jest odwołaniem do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nie tylko przywołują pamięć, ale też skłaniają do refleksji nad złożonymi i tragicznymi wydarzeniami w naszej historii.

Joanna Marcjanik

Materiał edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiego Radia:

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/66289,Zolnierze-Niezlomni-Zolnierze-Wykleci-cykl-etiud-filmowych.html

https://www.polskieradio.pl/339,Zolnierze-wykleci