W tym miesiącu koło naukowe „Wybuchowe pierwiasteczki” poznało postać Mikołajka Kopernika… / Цього місяця науковий гурток «Вибухові елементи» познайомився з постаттю Миколи Коперника…

„Być jak Ignacy. Astronomia i Układ Słoneczny” – ogólnopolski projekt edukacyjny.
 
W tym miesiącu koło naukowe „Wybuchowe pierwiasteczki” poznało postać Mikołajka Kopernika, fakty z jego dorosłego życia oraz osiągnięcia i dzieła polskiego astronoma. Uczniowie dowiedzieli się czym różni się astronomia od astrologii oraz poznali różnice między teorią geocentryczną, a heliocentryczną. Podczas skojarzeniowych zabaw, utrwalali zdobyta wiedzę.
Kolejnym etapem zajęć była symulacja Słońca, Ziemi i Księżyca oraz edukacyjne filmy, dzięki, którym dzieci zrozumiały, czym jest ruch obrotowy i obiegowy Ziemi, zmiany pór roku (nachylenie osi Ziemi), fazy i zaćmienie Księżyca oraz zaćmienie Słońca.
Wiele radości sprawiło uczniom tworzenie swojego własnego gwiazdozbioru, który przy pomocy latarek, mogli wyświetlić na ścianie. Kulminacyjnym punktem zajęć było doświadczenie „Kosmos w słoiku”.
Nauka przez zabawę i doświadczenia, to dobry sposób na zdobywanie wiedzy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.
 
„Wybuchowe pierwiasteczki oraz Maria Burska i Marlena Rostkowska
 
 
«Будьте як Ігнатій. Астрономія і Сонячна система» – загальнонаціональний освітній проект.
 
Цього місяця науковий гурток «Вибухові елементи» познайомився з постаттю Миколи Коперника, фактами з його дорослого життя та здобутками та працями польського астронома. Студенти дізналися про відмінності між астрономією та астрологією та дізналися про відмінності між геоцентричною та геліоцентричною теоріями. Під час асоціативних ігор закріплювали набуті знання.
Наступним етапом занять було моделювання Сонця, Землі та Місяця, а також навчальні фільми, завдяки яким діти зрозуміли, що таке обертання та кругообіг Землі, зміни пір року (нахил земної осі). ), фази і місячне затемнення і сонячне затемнення.
Учні отримали велике задоволення від створення власного сузір’я, яке за допомогою ліхтариків спроектували на стіну. Кульмінацією воркшопу став досвід «Космос у банці».
Навчання через гру та досвід є хорошим способом отримати знання. Запрошуємо до перегляду фотозвіту із занять.
 
«Вибухові елементи та Марія Бурська та Марлена Ростковська