WYCIECZKA DO FROMBORKA ­čÜî

11 pa┼║dziernika 2023 roku uczniowie klas 7a, 7b i 8a odwiedzili Frombork, kt├│ry po┼éo┼╝ony na R├│wninie Warmi┼äskiej, nad Zalewem Wi┼Ťlanym, na p├│┼énocnym kra┼äcu Wysoczyzny Elbl─ůskiej.
W miejscowo┼Ťci znajduje si─Ö port morski oraz morskie przej┼Ťcie graniczne.
Pomys┼éodawc─ů wycieczki by┼é ks. Andrzej Midura, kt├│ry z pomoc─ů pa┼ä: Teresy ┼╗elaznej, Laury Sienkiewicz i Joanny B─ůkowskiej, odkrywa┼é przed uczniami tajemnice i najwi─Öksze atrakcje Fromborka.
Zobaczyli jedyn─ů na ┼Ťwiecie tak dobrze zachowan─ů, ┼Ťredniowieczn─ů warowni─Ö katedraln─ů, dowiedzieli si─Ö jak dzia┼éa wahad┼éo Foucalta, widzieli, gdzie Miko┼éaj Kopernik prowadzi┼é swoje astronomiczne wyliczenia.
Na pocz─ůtku zwiedzali Wie┼╝─Ö Radziejowskiego, w kt├│rej znajduj─ů si─Ö kr─Öte schody a wzd┼éu┼╝ nich wystawy m.in. obraz├│w, plakat├│w, kafli.
Po┼Ťrodku wie┼╝y, zwisa z sufitu Wahad┼éo Foucalta. Powolna zmiana p┼éaszczyzny ruchu wahad┼éa wzgl─Ödem Ziemi dowodzi jej obrotu wok├│┼é w┼éasnej osi. Uczestnicy mieli okazj─Ö przeprowadzi─ç to do┼Ťwiadczenie i przekona─ç si─Ö o s┼éuszno┼Ťci teorii Kopernikowskiej.
Kolejnym punktem zwiedzania by┼éo planetarium, gdzie uczniowie obejrzeli seans pt. ÔÇ×Czy jest tam kto?ÔÇŁ ÔÇô seans po┼Ťwi─Öcony poszukiwaniu ┼╝ycia w kosmosie. Dla wielu by┼éa to pierwsza i niezapomniana wizyta w planetarium.
Uczniowie zwiedzili najstarsz─ů na wzg├│rzu katedr─Ö, a dok┼éadnie: Bazylik─Ö Archikatedraln─ů pw. Wniebowzi─Öcia NMP i ┼Ťw. Andrzeja Aposto┼éa. Ko┼Ťci├│┼é ten pami─Öta czasy Krzy┼╝ak├│w, jest najwi─Ökszy na Warmii i tak d┼éugi, ┼╝e mo┼╝na w nim urz─ůdza─ç biegi na 100 m, a wysoki tak, ┼╝e na dach wje┼╝d┼╝a┼éby┼Ť wind─ů, jak na pi─ůte pi─Ötro.
Wszyscy d┼éu┼╝ej zatrzymali si─Ö przy grobie Miko┼éaja Kopernika, przy kt├│rym umieszczona jest kamienna tablica opisuj─ůca uk┼éad s┼éoneczny, a pod stopami jest szklana tafla posadzki, a pod ni─ů wida─ç trumn─Ö z prochami astronoma.
Bardzo d┼éugo nie by┼éo wiadomo, w kt├│rym miejscu Kopernika dok┼éadnie pochowano. Dopiero w 2005 roku ustalono miejsce poch├│wku Miko┼éaja, a 5 lat p├│┼║niej urz─ůdzono mu ponownie pogrzeb z nale┼╝nymi honorami.
Na wzg├│rzu znajduje si─Ö r├│wnie┼╝ dawny pa┼éac biskupi, gdzie urz─ůdzono Muzeum Miko┼éaja Kopernika. Wszyscy mieli okazj─Ö dowiedzie─ç si─Ö co Miko┼éaj Kopernik robi┼é tu przez ponad 30 lat, a┼╝ do swojej ┼Ťmierci w 1543 r., zobaczy─ç pami─ůtki po astronomie i pozna─ç instrumenty astronomiczne i nawigacyjne.
Ogromne wra┼╝enie na wszystkich zrobi┼é koncert organowy, podczas kt├│rego us┼éyszeli┼Ťmy m.im. Toccat─Ö i fug─Ö d- moll J. S. Bacha, Marsz Weselny F. Mendelssohna.
Na koniec spacerowym krokiem wszyscy udali si─Ö na bulwar portowy i molo.
Frombork to małe, ale jakże piękne i pełne tajemnic miasteczko.
Do zobaczenia we Fromborku ­čÖé