WYCIECZKA DO FROMBORKA 🚌

11 października 2023 roku uczniowie klas 7a, 7b i 8a odwiedzili Frombork, który położony na Równinie Warmińskiej, nad Zalewem Wiślanym, na północnym krańcu Wysoczyzny Elbląskiej.
W miejscowości znajduje się port morski oraz morskie przejście graniczne.
Pomysłodawcą wycieczki był ks. Andrzej Midura, który z pomocą pań: Teresy Żelaznej, Laury Sienkiewicz i Joanny Bąkowskiej, odkrywał przed uczniami tajemnice i największe atrakcje Fromborka.
Zobaczyli jedyną na świecie tak dobrze zachowaną, średniowieczną warownię katedralną, dowiedzieli się jak działa wahadło Foucalta, widzieli, gdzie Mikołaj Kopernik prowadził swoje astronomiczne wyliczenia.
Na początku zwiedzali Wieżę Radziejowskiego, w której znajdują się kręte schody a wzdłuż nich wystawy m.in. obrazów, plakatów, kafli.
Pośrodku wieży, zwisa z sufitu Wahadło Foucalta. Powolna zmiana płaszczyzny ruchu wahadła względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi. Uczestnicy mieli okazję przeprowadzić to doświadczenie i przekonać się o słuszności teorii Kopernikowskiej.
Kolejnym punktem zwiedzania było planetarium, gdzie uczniowie obejrzeli seans pt. „Czy jest tam kto?” – seans poświęcony poszukiwaniu życia w kosmosie. Dla wielu była to pierwsza i niezapomniana wizyta w planetarium.
Uczniowie zwiedzili najstarszą na wzgórzu katedrę, a dokładnie: Bazylikę Archikatedralną pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła. Kościół ten pamięta czasy Krzyżaków, jest największy na Warmii i tak długi, że można w nim urządzać biegi na 100 m, a wysoki tak, że na dach wjeżdżałbyś windą, jak na piąte piętro.
Wszyscy dłużej zatrzymali się przy grobie Mikołaja Kopernika, przy którym umieszczona jest kamienna tablica opisująca układ słoneczny, a pod stopami jest szklana tafla posadzki, a pod nią widać trumnę z prochami astronoma.
Bardzo długo nie było wiadomo, w którym miejscu Kopernika dokładnie pochowano. Dopiero w 2005 roku ustalono miejsce pochówku Mikołaja, a 5 lat później urządzono mu ponownie pogrzeb z należnymi honorami.
Na wzgórzu znajduje się również dawny pałac biskupi, gdzie urządzono Muzeum Mikołaja Kopernika. Wszyscy mieli okazję dowiedzieć się co Mikołaj Kopernik robił tu przez ponad 30 lat, aż do swojej śmierci w 1543 r., zobaczyć pamiątki po astronomie i poznać instrumenty astronomiczne i nawigacyjne.
Ogromne wrażenie na wszystkich zrobił koncert organowy, podczas którego usłyszeliśmy m.im. Toccatę i fugę d- moll J. S. Bacha, Marsz Weselny F. Mendelssohna.
Na koniec spacerowym krokiem wszyscy udali się na bulwar portowy i molo.
Frombork to małe, ale jakże piękne i pełne tajemnic miasteczko.
Do zobaczenia we Fromborku 🙂