„Być jak Ignacy. O wzroku, świetle i złudzeniach optycznych” – ogólnopolski projekt edukacyjny.

W tym miesiącu koło naukowe „Wybuchowe pierwiasteczki” dowiedziało się, jak zbudowane jest ludzkie oko oraz czym jest światło.
Uczniowie przeprowadzili doświadczenie uwidaczniające zjawisko rozszczepienia światła białego na barwy. Tak stworzyli swoją własną tęczę. Następnie mali naukowcy obejrzeli film, po którym zrozumieli, że zwierzęta widzą inaczej niż ludzie. Wielkim wyzwanie okazało się stworzenie ilustracji przedstawiającej świat z punktu widzenia zwierzęcia. Kolejnym doświadczeniem było stworzenie kolorowego bączka, dzięki niemu dzieci dowiedziały się, gdzie powstają kolory.
„Wybuchowe pierwiasteczki” poznały, czym jest zjawisko złudzenia optycznego i jego główne rodzaje oraz postać Maurits Cornelis Escher i jego przykładowe dzieła. Kulminacyjnym punktem zajęć było stworzenie własnej pracy z wykorzystaniem zjawiska złudzeń optycznych oraz nagranie filmu „Kolejka złudzeń optycznych”.
Ten etap projektu z pewnością „ćwiczył” nasz mózg. Poznaliśmy jego wielkie możliwości, które należy wykorzystywać w życiu codziennym.
Nauka przez zabawę i doświadczenia to dobry sposób na zdobywanie wiedzy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z zajęć.
                                                                                          „Wybuchowe pierwiasteczki” oraz Maria Burska i Marlena Rostkowska