Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości.

 19 kwietnia 2023 r. przypada 80. rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. W 1943 r. wkraczające na teren getta oddziały SS wyznaczone do jego likwidacji napotkały na opór członków Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Mimo determinacji i zdecydowanej woli walki nie byli w stanie sprostać doskonale wyszkolonym i uzbrojonym niemieckim oddziałom. 16 maja 1943 r. żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie przestała istnieć.. Żydzi, którzy nie zostali zamordowani bądź nie zginęli pod gruzami zniszczonych kamienic, kierowani byli do obozów. Wielu z nich trafiło do niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie byli masowo mordowani w komorach gazowych i egzekucjach.                           

Szkoła Podstawowa nr 2 w Nidzicy  po raz kolejny przyłącza się do obchodów Dnia Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. Nie można budować przyszłości Polski, Europy i świata bez odwoływania się do tragicznych doświadczeń przeszłości. Spotkanie z historią służy nie tylko pogłębieniu wiedzy o przeszłych wydarzeniach, lecz może także skłonić do zmierzenia się z trudnymi problemami współczesności i refleksji nad nimi.

Pamiętajmy o bohaterach  #AkcjaŻonkile@muzeumpolin

                                                                                                                                                                                Opracował Adam Gorzka