ERASMUS+ 2019 – 2021 FOLKLORICA.

17. października rozpoczęła się dla uczniów Dwójki i ich opiekunów „turecka przygoda” w postaci wymiany młodzieży: Nidzica – Gaziantep. Polska grupa została odebrana przez zespół turecki z lotniska tuż po północy z niedzieli na poniedziałek, a już w poniedziałkowy ranek, punktualnie o 9.00 ,czekało nas uroczyste otwarcie tureckiej mobilności, w czasie której przedstawiciele uczniów krajów partnerskich: Litwy, Turcji, Polski, Rumunii, zaprezentowali tradycyjne zabawy.

 

Turecki koordynator – Umut Uysaler, wraz ze swoim zespołem, zapewnili nam pełny wachlarz atrakcji, pokazując to, co w Turcji najpiękniejsze, poprzez wycieczki:
kulturalne (pokaz tradycyjnych tańców, przerwy na herbatę, warsztaty sztuki malarstwa wodnego EBRU, wystawa sztuki malarskiej, wizyta w Zeguma Museum – największym na świecie muzeum mozaiki); kulinarne (posiłki składające się z tradycyjnych tureckich potraw, wizyta w fabryce baklavy – śledzenie procesu powstawania smakołyku); historyczne (Gaziantep War Museum – muzeum wojny); edukacyjne (wymiana doświadczeń nauczycieli z krajów partnerskich, spotkania robocze kadry pedagogicznej); obyczajowe ( Hamam museum – poznanie rytuałów w łaźni tureckiej, wspólne spożywanie posiłków, uroczysta kolacja pożegnalna, wspólne spędzanie czasu); przyrodnicze (warsztaty tworzenia ekosystemu w Ekologicznym Budynku, wyprawa na Mount Nemrut – góra Nemrut to jeden z najwyższych szczytów leżącego w południowo- wschodniej Turcji pasma Antytauru, zaliczona w poczet obiektów Światowego Dziedzictwa Ludzkości, rejs po rzece Eufrat); rozrywkowe (Toy Museum – muzeum zabawek, Centrum Sztuki Dziecięcej , Amusement Park – lunapark, Gaziantep Zoo – odwiedziny największego zoo w Turcji, zakupy).
Turcja okazała się dla nas niezwykle gościnna. Gospodarze: dyrektor Hulusi Gurbuz, koordynator – Umut Uysaler i jego zespół: Aydin Acar, Fatma Karadogan, Erkan Demirci, dołożyli wszelkich starań, abyśmy czuli się u nich jak u siebie (udało im się to w stu procentach). Sprawili, że czas z nimi spędzony był wyjątkowy. W czasie pobytu w tym pięknym kraju zawiązały się przyjaźnie. Może nasze drogi jeszcze się zejdą… Do zobaczenia, Przyjaciele /Hoşça kal, Arkadaşlar/

Zespół Erasmus+ Folklorica, Poland