Kwiecień – Miesiąc Pamięci Narodowej

Miesiąc kwiecień jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.

Przyjęcie chrztu przez Mieszka I dnia 14 kwietnia 966 roku uważa się za symboliczny początek państwa oraz polskiego Kościoła katolickiego. Kwiecień przypomina okupację okresu II wojny światowej, deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu, tragedię polskich oficerów, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu, Kozielsku Ostaszkowie i w innych miejscach na nieludzkiej ziemi, jak też tragedię powstania w getcie warszawskim. Wspominamy również  tragiczne wydarzenia XXI wieku. 10 kwietnia 2010 roku miała miejsce katastrofa smoleńska. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską.

W 2 kwietnia 2005 roku odszedł papież Jan Paweł II, który tak pisał o pamięci narodowej: „Pamięć jest spoiwem każdej ludzkiej wspólnoty. Pamięć narodowa jest spoiwem narodu. Tak było, jest i tak będzie dopóki istnieć będzie ten szczególny rodzaj społeczności mający oparcie w ojczyźnie i zanurzony we własnej kulturze, dzięki której odróżnia się od innych narodów”.

Opracował Adam Gorzka.