Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

@LaboratoriaPrzyszlosci

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

W naszej szkole zakupiono następujące wyposażenie:

 • Drukarkę 3D z akcesoriami i oprogramowaniem,
 • Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami,
 • Lutownicę,
 • Wysokiej klasy aparat fotograficzny z akcesoriami (statywem, gimbalem, mikroportami i mikrofonami bezprzewodowymi)
 • Oświetlenie do realizacji nagrań video,
 • Greenscreen,
 • Sprzęt nagłośnieniowy (głośniki aktywne, głośniki odsłuchowe, mikrofony wokalne i instrumentalne),
 • Wyposażenia studia nagrań audio (oprogramowanie, mikrofony pojemnościowe, interface audio, wzmacniacz słuchawkowy, słuchawki studyjne, monitory odsłuchowe, sterownik, stacja kontrolna do aplikacji DAW)
 • Dyktafon,
 • Klocki Lego Education (24 zestawy) do prowadzenia zajęć z robotyki oraz techniki,
 • Meble do pracowni (krzesła, ławki, szafy)

Dzięki zakupionemu wyposażeniu powstała innowacyjna pracownia audio-video wyposażona w narzędzia do tworzenia profesjonalnych nagrania audio oraz video. Nasi uczniowie będą mogli poznać podstawy realizacji i edycji dźwięku z wykorzystaniem komputera oraz podstawy powstawania i edycji projektów video (filmy i podcasty).

Zakupione wyposażenie przyczyniło się do rozbudowania  pracowni komputerowej o możliwość prowadzenie zajęć z drukiem 3D oraz poszerzenia jej możliwości o prowadzenie praktycznych zajęć budowania maszyn (robotów) i programowania ich (Lego Education SPIKE Prime).

Pracownia techniki zyskała narzędzia, dzięki którym nasi uczniowie mogą rozwijać umiejętności projektowania, opracowywania i optymalizowania rozwiązań, konstruując modele urządzeń technicznych (Lego Education BricQ Motion Prime).