Listopadowe lekcje historii w „Dwójce”.

11 listopada 1918 r. był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
 
Tego dnia pamiętamy i czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska wróciła na mapę Europy. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 także pamiętali o tej ważnej dacie w historii naszego kraju i uroczyście obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych, podczas których wybrzmiały piękne polskie wiersze i pieśni patriotyczne mówiące o tym, czym dla każdego z nas jest ojczyzna, a także przypominające trudną historię i walkę Polaków o odzyskanie wolności. Listopadowe lekcje historii przeprowadzono z wykorzystaniem różnorodnych materiałów filmowych opracowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi na platformie YouTube kanał IPNtv, na którym prezentuje m.in. transmisje konferencji naukowych, zapisy dyskusji i spotkań oraz wykładów, filmy dokumentalne, relacje świadków, wideoczaty, materiały archiwalne i edukacyjne. Szczególne zaangażowanie uczniów podczas warsztatów plastycznych zaowocowało wykonaniem kotylionów, chorągiewek, Kartek dla Ojczyzny oraz wykonaniem wystawy patriotycznej na szkolnym korytarzu. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się muzyczne lekcje niepodległościowe z filmem „Niezwyciężeni” IPN. „Niezwyciężeni. Czas Próby” to porywająca opowieść o walce Polaków o niepodległość w latach 1918 – 1939 i prequel filmu „Niezwyciężeni”. Zachęcamy wszystkich do przypomnienia patriotycznych pieśni, refleksyjnych wierszy, kilku ważnych faktów i dat tego wyjątkowego dnia. Przywołajmy wspomnienia o bohaterach listopadowych dni 1918 roku.
 
Joanna Marcjanik