Obchody Dnia Języków Obcych / Святкування Дня іноземних мов

W dniu 29.09.2022 r. uczniowie z klas 8B,7A i 5B rozpoczęli przygotowania do kiermaszu z którego dochody postanowili przeznaczyć na karmę dla psów ze schroniska „Podaj łapę” w Tatarach.
Klasy 5B i 8B przygotowały różne słodkości oraz pierogi, a klasa 7A – jedzenie amerykańskie, angielskie, niemieckie i ukraińskie, m.in. hamburgery, hot dogi, frytki z rybą, itp. Następnego dnia, 30.09.2022r. odbył się długo wyczekiwany kiermasz, a stoiska z przysmakami uginały się od specjałów. Wszystko było tak dobre, że sprzedało się bardzo szybko, a dla potrzebujących zwierzaków ze schroniska udało nam się zebrać 753 zł.
 
Maja Szubicka, klasa 7a
 
29 вересня 2022 року учні 8-Б, 7-А та 5-Б класів розпочали підготовку до ярмарку, кошти від якого вирішили витратити на корм для собак із притулку у Татарах. 5Б та 8Б класи готували різноманітні солодощі та вареники, а 7А клас – американську, англійську, німецьку та українську їжу, в т.ч. бургери, хот-доги, риба фрі тощо. Наступного дня 30 вересня 2022р. відбувся довгоочікуваний ярмарок, а прилавки смаколиків рясніли фірмовими стравами. Все було настільки добре, що розкупили дуже швидко, і нам вдалося зібрати 753 злотих для потребуючих тварин із притулку.
 
Майя Шубіцька, 7-а клас
 
Jak co roku tak i w obecnym podczas Światowego Dnia Języków Obcych w naszej szkole nie zabrakło zabawy i niecodziennej atmosfery. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele miło wspominają miniony dzień.
Na zajęciach języka niemieckiego uczniowie przedstawiali przygotowane przez siebie prezentacje na temat historii i kultury życia codziennego krajów niemieckojęzycznych. Zajęcia prowadzone były z wykorzystaniem aktywizujących metod nauczania. Poprzez gry, zabawy dydaktyczne i quizy każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę. Podczas zajęć języka angielskiego i rosyjskiego uczniowie rozwiązywali quizy na temat znajomości zarówno krajów anglojęzycznych jak i najczęściej używanych zwrotów w poszczególnych krajach europejskich.
Dzień umilił nam kiermasz z daniami z różnych stron świata i wszystkie stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na stoisku ukraińskim można było skosztować między innymi pielmieni ze szpinakiem, pielmieni z pomidorami i mozzarellą, pielmieni z mięsem oraz tradycyjnego chleba palanycia. Na stoisku z daniami niemieckimi serwowano m sałatkę ziemniaczaną, hamburgery czy rybę z frytkami. Oprócz dań wytrawnych nie zabrakło wypieków dla miłośników słodyczy – szarlotki, babeczki, babki cytrynowe oraz herbata English Breakfast tea w tradycyjnym wydaniu cieszyły się nie mniejszą popularnością.
 
Mariola Podolska-Maculewicz
 
Як і кожного року, під час Всесвітнього дня іноземних мов у нашій школі панувала весела та незвичайна атмосфера. І в учнів, і вчителів залишилися приємні спогади про минулий день.
На уроках німецької мови учні представили свої презентації про історію та культуру побуту німецькомовних країн. Заняття проводились з використанням активізуючих методів навчання. За допомогою ігор, пізнавальних заходів та вікторин кожен міг перевірити свої знання. На заняттях з англійської та російської мов студенти проходили тести на знання як англомовних країн, так і найпоширеніших фраз в окремих країнах Європи.
День був приємним завдяки ярмарку зі стравами з усього світу, і всі стенди були дуже популярні. На українському стенді можна було скуштувати пельмені зі шпинатом, пельмені з помідорами та моцарелою, пельмені з м’ясом та традиційний хліб паланиця. На кіоску з німецькими стравами подавали картопляний салат, бургери та рибу з картоплею картоплею. Окрім солоних, для любителів солодощів була і випічка – не менш популярними були яблучні пироги, кекси, лимонні тістечка та чай «Англійський сніданок» у традиційному виконанні.
 
Маріола Подольська-Макулевич