Ogólnopolska kampania BohaterON w naszej szkole.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie BohaterON. Głównym celem akcji było napisanie życzeń dla Powstańców Warszawskich. Dzieci najpierw poznały historię Powstania Warszawskiego, a następnie stworzyły wspólny album z życzeniami. W ten sposób chciały podziękować i pokazać, że pamiętają o bohaterach zrywu niepodległościowego sprzed 77 laty.
 
Akcja miała na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego, promocję postaw patriotycznych i popularyzowanie historii Polski XX wieku. Projekt ma wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm.
 
Projekt został zrealizowany na zajęciach historii i zajęciach świetlicowych podczas których przeprowadzono lekcje dotyczące Powstania Warszawskiego i edukacji patriotycznej. Uczniowie wysłuchali słuchowiska radiowego „Mały” roznosiciel nadziei i zapoznali się z prezentacją „Co za historia” Dzięki temu projektowi dzieci dowiedziały się, że Powstanie Warszawskie to symbol waleczności i męstwa nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale dla wszystkich Polaków. Uczniowie zastanawiali się dlaczego doszło do wybuchu powstania? Jak ono przebiegało? Co zrobili nasi sojusznicy? I jaką cenę zapłaciła Warszawa? Efektem zajęć są prace plastyczne wykonane metodą infografiki, które ukazują różne aspekty Powstania Warszawskiego. Dzięki udziałowi w tej akcji pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego jest wciąż żywa wśród naszych uczniów.
 
Joanna Marcjanik, Adam Gorzka, Marlena Rostkowska