Świetlicowy kalendarz świąt nietypowych

Dzień Niedźwiedzia Polarnego to inicjatywa organizacji Polar Bears International. W ten sposób stara się ona uświadomić społeczeństwo, że wskutek globalnego ocieplenia zmniejsza się pokrywa lodowa w Arktyce. To w przyszłości może doprowadzić do wymarcia gatunku. Dzień Niedźwiedzia Polarnego zachęca ludzi do znalezienia sposobów zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Kilka ciekawostek:
Niedźwiedzie polarne wcale nie są białe! Może to wydawać się dziwne, ale tak jest. To jedna z ciekawszych informacji o niedźwiedziach polarnych. Ich czarną skórę pokrywa tysiące przezroczystych włosków wypełnionych powietrzem. Mają one za zadanie chronić niedźwiedzia przed zimnem. To za sprawą załamania promieni UV futro wydaje się być białe.

Uzdolnieni pływacy. Niedźwiedź polarny potrafi pływać z prędkością 10 km/h. Może także zanurkować na całe 2 minuty. Pomagają mu w tym częściowo spięte błoną pławną palce (pełniące funkcję płetw).

Wędrowcy polarni. W poszukiwaniu pokarmu niedźwiedź polarny pokonuje około 15 tysięcy kilometrów rocznie. To przybliżona odległość z Krakowa do Sydney w linii prostej.

Dlaczego niedźwiedzie polarne zasłaniają łapą nos? Niedźwiedź bardzo dobrze wtapia się w tło śnieżnego otoczenia. Widać mu tylko czarny nos. Gdy chce pozostać niezauważony, zasłania go łapą.

Niedźwiedź – atleta. Samiec niedźwiedzia polarnego może ważyć 700 kilogramów i byłby w stanie pozbawić człowieka głowy poprzez jedno uderzenie łapą. Świadczy to o niebywałej sile tych zwierząt.

Przodkowie. Przodkiem niedźwiedzia polarnego jest irlandzki niedźwiedź brunatny, który żył podczas epoki lodowcowej. Naukowcy odkryli, że wszystkie białe niedźwiedzie mają właśnie tego jednego przodka.

Niezła fotka przez podczerwień. Gruba warstwa tłuszczu i futra niedźwiedzia polarnego sprawia, że jest on praktycznie niewykrywalny przez podczerwień, która wykrywa ciepło. Widać wtedy wyłącznie jego pysk i parę, kiedy niedźwiedź wydycha powietrze.

Witamina A. Wątroba niedźwiedzia polarnego zawiera tak ogromne ilości witaminy A, że jej zjedzenie byłoby dla człowieka śmiertelne.

Wrogowie. Niedźwiedzie polarne niemal nie mają wrogów w środowisku naturalnym, poza człowiekiem. Jedynym wyjątkiem jest rzadko spotykany gatunek rekina, który poluje na niedźwiedzie i żyje nawet 200 lat.

Kącik plastyczny dla sympatyków Białego Misia
Zapraszamy do narysowania niedźwiedzia polarnego. Możecie skorzystać z propozycji zamieszczonych na You Tube:

1. Rysuj z Ciocią Bombonierką odc. 15. Niedźwiedź polarny – YouTube
2. Jak narysować misia polarnego. Poradnik dla dzieci – YouTube
3. Jak narysować niedźwiedzia polarnego – YouTube