UCZNIOWIE NIDZICKIEJ „DWÓJKI” POBIEGNĄ TROPEM WILCZYM – BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

 
Wielkimi krokami zbliżają się biegi Tropem Wilczym organizowane na terenie całego kraju. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Michała Kajki w Nidzicy od kilku lat biorą aktywny udział w tym największym biegu pamięci w Polsce. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wolność i Demokracja. Działalność założonej w 2005 roku fundacji opiera się na dwóch głównych obszarach: pomocy Polakom na Wschodzie oraz wsparcia przemian demokratycznych na terenach byłego Związku Sowieckiego. Organizacja nie zapomina także o popularyzacji wiedzy o polskim dziedzictwie i historii Kresów. Jednym z flagowych projektów fundacji jest realizowany od 2013 roku „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Ma on na celu upamiętnienie niezłomnych postaw polskich bohaterów narodowych – Żołnierzy Wyklętych oraz krzewienie wiedzy o polskiej historii. Do tej pory odbyło się dziewięć edycji biegu.
W ramach XI edycji projektu Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Michała Kajki w Nidzicy podjęła po raz kolejny inicjatywę zorganizowania biegu na dystansie 1963 m. 1963 m. – liczba ta symbolizuje datę śmierci ostatniego, poległego w walce Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Jest to tzw. dystans rodzinny, przeznaczony dla osób bez specjalnego przygotowania biegowego. Bieg jest formą włączenia społeczności szkolnych w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz propozycją kreatywnych i twórczych działań upamiętniających. Celem projektu jest propagowanie działalności żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz promocja aktywności fizycznej, w szczególności popularyzacja idei biegania.
 
Opiekun biegu upoważniony przez dyrektora szkoły: Joanna Marcjanik