Warszawa nocą, Warszawa dniem – taki był zamiar poznawania stolicy. / Варшава нічна, Варшава денна – таким був намір знайомства зі столицею.

Dzięki ministerialnemu programowi „Poznaj Polskę”, my uczniowie klasy 8b, 8a oraz 4b odwiedziliśmy 26-27 października Warszawę. W drodze do stolicy zajechaliśmy do Modlina. Oczywiście byliśmy również na lotnisku, ale głównym punktem była Twierdza. Ten pięknie usytuowany o niezwykłej architekturze zabytek na skalę europejską, zwiedzaliśmy w towarzystwie przewodnika, który niegdyś jako żołnierz stacjonował na terenie twierdzy. Podziemne przejścia kontrminerskie na Froncie Modlin, koszary – najdłuższy budynek w Europie, mający 2,5 km, tunele i opowieści zachwyciły wszystkich. Ale to nie wszystko. Podzieleni na cztery grupy zaopatrzone w mapy i kompasy, musieliśmy odnaleźć ukryte wskazówki, rozwiązać szyfry, zagadki logiczne, zdobyć odpowiednią liczbę punktów na strzelnicy, aby wydostać się z frontu poligonowego. Dzięki wzajemnej współpracy znaleźliśmy obozowisko, gdzie czekało na nas ognisko z kiełbaskami. Po tej obfitej kolacji wyruszyliśmy do Warszawy. Szczęśliwi, że teraz czeka nas odpoczynek, może spotkania w pokojach wdrapaliśmy się z walizami na piąte piętro starej kamienicy. I tu niespodzianka. Panie ogłosiły, że mamy 30 minut na przebranie, wypicie ciepłej herbaty i wyruszamy na nocny spacer. Była przejażdżka metrem, oczywiście kupowanie biletów, Pałac Kultury i Nauki w kolorach tęczy, Grób Nieznanego Żołnierza, Stare Miasto, Zamek Królewski i oczywiście wielu mijanych przechodniów. Do hotelu zmęczeni, ale jednocześnie bardzo zadowoleni, dotarliśmy około dwudziestej czwartej, przechodząc w sumie tego dnia około 20 km. Noc była bardzo krótka, również dlatego, że jeszcze długo nie chcieliśmy spać. Następnego dnia, po śniadaniu wyjechaliśmy na Cmentarz na Powązkach. Tu z wielką powagą oglądaliśmy nagrobki i pomniki Młodych Powstańców i innych spoczywających tu ludzi.
Po tej chwili zadumy dotarliśmy ponownie na Stare Miasto, tym razem w pełnym słońcu. Przeszliśmy przez Rynek Starego Miasta, przy Zamku Królewskim, Kolumnie Zygmunta, aby dojść do muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. Może część z nas wybierze właśnie tę uczelnię w dalszym etapie kształcenie. Był jeszcze sklep z cukierkami, obiad i eksperymenty w Centrum Nauki Kopernik. To niesamowite, ilu uczniów z różnych stron Polski było na terenie centrum i każdy miał co robić. Wizyta w Centrum była ostatnim punktem wycieczki. Chociaż podróż powrotna trwała około dwóch godzin, to pomimo ogromnego zmęczenia (prawie wszędzie przemieszczaliśmy się pieszo), nikt w autokarze nie zasnął. Wspólne rozmowy i zabawy nie miały końca. Dziękujemy naszym opiekunom Paniom Ewie Jakubowskiej, Mirce Kaszubskiej, Lilii Grala oraz Panu Arturowi Siedlikowskiemu za wspólną poznawanie naszej stolicy.
 
Завдяки міністерській програмі «Пізнай Польщу» ми, учні 8б, 8а та 4б класів, 26-27 жовтня відвідали Варшаву. Дорогою до столиці ми зупинилися в Модліні. Звичайно, ми теж були в аеропорту, але родзинкою була Фортеця. Цю мальовничо розташовану пам’ятку незвичайної архітектури європейського масштабу ми відвідали в компанії екскурсовода, який колись був у фортеці солдатом. Підземні протимінні ходи на Модлінському фронті, казарми – найдовша будівля в Європі довжиною 2,5 км, тунелі та історії радували всіх. Але це не все. Поділені на чотири групи, оснащені картами та компасами, ми повинні були знайти приховані підказки, розгадати коди, логічні головоломки, набрати потрібну кількість очок на стрільбищі, щоб вибратися з фронту полігону. Завдяки спільній співпраці ми знайшли кемпінг, де на нас чекало багаття з ковбасками. Після цієї ситної вечері ми вирушили до Варшави.
Щасливі, що тепер нас чекає відпочинок, може, зустрічі в кімнатах, ми піднялися з валізами на п’ятий поверх старої кам’яниці. І ось сюрприз. Жінки оголосили, що у нас є 30 хвилин, щоб переодягнутися, випити гарячого чаю і піти на нічну прогулянку. Була поїздка в метро, ​​звісно ж купівля квитків, Палац Культури і Науки в кольорах веселки, Могила Невідомого Солдата, Старе місто, Королівський замок і звичайно багато перехожих. Втомлені, але водночас дуже щасливі, ми приїхали в готель близько 22:00, пройшовши за день близько 20 км. Ніч була дуже коротка ще й тому, що довго не хотілося спати. Наступного дня після сніданку ми вирушили на Повонзківський цвинтар. Тут ми з великою серйозністю оглянули надгробки та пам’ятники молодих повстанців та інших людей, які тут спочивають.
Після цієї хвилини роздумів ми знову дісталися Старого міста, цього разу на сонці. Ми пройшли Староміську площу, Королівський замок, колону Сигізмунда, дійшли до музею Варшавського університету. Можливо, хтось із нас обере цей університет на більш пізньому етапі навчання. Також була цукерня, обід і експерименти в Науковому центрі Коперника. Дивно, скільки студентів з різних куточків Польщі було в центрі і кожному було чим зайнятися. Візит до Центру був останнім пунктом подорожі. Хоча зворотна дорога тривала близько двох годин, незважаючи на вкрай втому (майже всюди ходили пішки), в автобусі ніхто не заснув. Спільним розмовам і розвагам не було кінця. Ми хочемо подякувати нашим опікунам пані Єві Якубовській, Мірці Кашубській, Лілії Грала та пану Артуру Сідліковському за те, що ми разом познайомилися з нашою столицею.