Wirtualna motoryzacyjna podróż do Turcji z Erasmusem w SP 2 w Nidzicy.

Turecka wirtualna mobilność realizowana w ramach projektu ‘Maths Around Us’ programu Erasmus+ dobiegła końca. W terminie od 31 maja,  do 9 czerwca 2021 r. odbyliśmy ostatnią z 6 krótkoterminową wymianę młodzieży. Ze względu na sytuację pandemiczną podobnie jak w przypadku wymiany do Włoch odbyła się ona w formule online. Tym razem turecki gospodarz spotkania przygotował dla wszystkich uczestników z krajów partnerskich wiele ciekawych zadań związanych z matematyką w motoryzacji, jako tematem przewodnim zarówno realizowanego działu jak i samej mobilności. Zapoznaliśmy się również z tureckim dziedzictwem kulturowym oglądając ciekawe prezentacje na temat „Geometrii złożonego projektu islamskiego” oraz Ebru – tureckiej sztuki malowania na wodzie. Sami również mieliśmy okazję spróbować takiego sposobu malowania i było to niezwykle ciekawe i zarazem zaskakujące doświadczenie. Wzięliśmy również udział w wirtualnej wizycie w „KoçMuseum”, która przybliżyła uczestnikom wizję tureckich pojazdów zmieniających się na przestrzeni czasu – od przeszłości po teraźniejszość. Wkraczając w to, co może nas czekać z zaciekawieniem obejrzeliśmy prezentację zatytułowaną ‘Pojazdy przyszłości’ a swoją wizję przedstawialiśmy rówieśnikom z pozostałych krajów.

Nauka poprzez działanie dostarczyła uczniom wiele radości, a najciekawsze okazały się warsztaty z tworzenia samochodów raz z żywności, a innym razem z odpadów.  Z uwagi na istotę ochrony środowiska uczestnicy przedstawiali swoje pomysłu na pomoc naszej planecie oraz opowiadali o podejmowanych w swoich krajach, szkołach i domach działaniach proekologicznych.  

Swoją wiedzą, kreatywnością i wyobraźnią  uczestnicy mogli pochwalić się rozwiązując zadania związane z geometrią czy projektowaniem i malowaniem MANDALI. Wszyscy byliśmy również bardzo zainteresowani obliczeniem naszego BMI oraz dyskusją poświęconą naszemu zdrowiu, aktywności fizycznej i sportom, które uprawiamy w naszych szkołach partnerskich. Poznaliśmy zasady gry, w którą gra nasz turecki partner, i dobrze się bawiliśmy, biorąc udział w quizie na jej temat.

Ale był też smutny moment tej mobilności. Jako że była to ostania mobilność uczniowie mieli przygotować krótki film pożegnalny na zakończenie wspólnej wirtualnej przygody, aby powiedzieć ‘Do widzenia’ swoim projektowym rówieśnikom. Zamiast tradycyjne pożegnania nie pozostało nic innego jak tylko tylko pomachać i podziękować gospodarzowi za tę 5-dniową fascynującą podróż po Turcji.

Mariola Podolska-Maculewicz, Iwona Nasiadka