Wydarzyło się 1 września tego roku… / Це сталося 1 вересня цього року…

Po uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego delegacja uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami bibliotekarzami udała się na nidzicki cmentarz. Tam na grobach nauczycieli, którzy pracowali w naszej placówce uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze. W ten sposób uczciliśmy pamięć o ludziach, których życiowe losy splotły się z historią nidzickiej Dwójki. Nie zapomnieliśmy także o grobie pani Pelagii Bielawskiej, nidzickiej nauczycielki, bojowniczki o polską szkołę na Mazurach w czasach, kiedy niemieckie władze prześladowały ludzi mówiących po polsku.
 
Laura Sienkiewicz
Grażyna Zalewska
 
Після урочистого початку нового навчального року делегація учнів нашої школи разом з вчителями та бібліотекарями вирушила на Нідзіцьке кладовище. Там, на могили вчителів, які працювали в нашому закладі, студенти поклали квіти та запалили лампадки. Таким чином ми вшанували пам’ять людей, чиє життя було пов’язане з історією Нідзіцької №2. Не забули й могилу пані Пелагії Білявської, вчительки з Нідзіці, борця за польську школу на Мазурах у часи, коли німецька влада переслідувала людей, які розмовляли польською мовою.
 
Лаура Сенкевич
Гражина Залевська