Za duchem Kopernika i zapachem piernika / За духом Коперника і ароматом пряників.

3 listopada 2022 r. klasy 1b i 2 b wraz z wychowawcami oraz panią Ewą i Jolantą uczestniczyły w całodziennej wycieczce podczas której miały możliwość zwiedzania pięknych zakątków miasta Toruń. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta, którego uroki na długo zostaną w naszej pamięci. Uczniowie wysłuchali historii takich miejsc i obiektów jak: Dom Kopernika, Krzywa Wieża, kościoły gotyckie, ratusz staromiejski, pomnik Mikołaja Kopernika. Droga Królewska wraz z bramą. Nie obyło się bez zakupów toruńskich pierniczków. Następnie obejrzeliśmy seans w Planetarium. Patrząc w sufit oglądaliśmy film o niezwykłych i ekstremalnych warunkach panujących w Układzie Słonecznym oraz uczyliśmy się jak rozpoznawać gwiazdy. Potem udaliśmy się do Żywego Muzeum Piernika. Poznaliśmy pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej – rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Wycieczka była dofinansowana w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki Poznaj Polskę. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domu. Ta wycieczka na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.
Dorota Kosińska
Katarzyna Florek
Ewa Kujawska
Jolanta Wiśniewska
 
3 листопада 2022 року учні 1б та 2б класів разом зі своїми вчителями та пані Євою та Йолантою взяли участь у одноденній мандрівці, під час якої вони мали змогу відвідати мальовничі куточки міста Торунь. Першим пунктом подорожі було відвідування Старого міста, чарівність якого надовго залишиться в нашій пам’яті. Учні прослухали історію таких місць та об’єктів як: будинок Коперника, Пізанська вежа, готичні церкви, Стара Ратуша, пам’ятник Миколі Копернику. Королівський тракт з воротами. Не обійшлося без покупки торуньських пряників. Потім ми переглянули сеанс у планетарії. Дивлячись у стелю, ми дивилися фільм про незвичайні та екстремальні умови Сонячної системи та вчилися розпізнавати зірки. Потім ми пішли в Музей живого пряника. З обрядами, пов’язаними з випіканням пряників, ми знайомилися під наглядом Пряничного майстра та вченої відьми Корінь. Тісто ми готували самі, а потім випікали торуньські страви в дерев’яних формах. Поїздка була співфінансована в рамках програми міністра освіти і науки Meet Poland. Втомлені, але задоволені ми повернулися додому. Ця подорож точно залишиться в нашій пам’яті надовго.
Дорота Косинська
Катажина Флорек
Єва Куявська
Йоланта Вишневська