MOJE DZIECKO IDZIE DO SZKOŁY.

– program realizowany od 6 lat w szkołach na terenie gminy Nidzica przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Nidzicy. Podczas realizacji tego programu zwracamy dużą uwagę na profilaktykę wad postawy.
 
SZANOWNI RODZICE;
Wiele różnych przedmiotów wypełniających tornister staje się niekiedy górą nie do przeniesienia. Pamiętajmy o tym, że nadmiernie obciążone plecaki szkolne mogą bardzo negatywnie wpływać na zdrowie dzieci.
Przeciążone plecaki, obok braku aktywności fizycznej, są jedną z przyczyn występowania u dzieci i młodzieży wad postawy. Zbyt ciężki tornister może wywołać bóle pleców, zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa i doprowadzić do jego skrzywienia. Duże ciężary noszone przez dzieci przyczyniają się również do zmniejszenia pojemności płuc.
 
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego:
• waga tornistra nie powinna przekraczać 10–15% masy ciała,
• powinien mieć usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,
• jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie,
• cięższe przedmioty powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej,
• plecak powinien mieć równe, szerokie szelki,
• długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie tornistra, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców,
• zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,
• plecak należy nosić na obu ramionach,
• wskazane jest, by rodzice kontrolowali zawartość tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy.
 
Kupując tornister, warto zwrócić uwagę na jego masywność. Niektóre są bowiem bardzo ciężkie i nawet bez żadnej zawartości stanowią duże obciążenie dla dziecka. Co jeszcze możemy zrobić? Uczyć dzieci racjonalnego pakowania plecaka, usuwania z niego rzeczy niepotrzebnych. Kupować zeszyty w cienkich oprawkach i w miarę możliwości zamieniać grube zeszyty na cienkie. Proponować dziecku, by zabierało do szkoły napoje i żywność w lekkich opakowaniach.
Pamiętajmy także, że istotne dla kształtowania właściwej sylwetki jest zapewnienie dziecku odpowiedniego, ze względu na pozycję ciała, stanowiska pracy w szkole i w domu, a także zachęcanie go do aktywności fizycznej.
st. asystent ds. promocji zdrowia PSSE Nidzica
mgr Beata Rapacka